Spora część osób zainteresowanych zleceniem druku 3D zastanawia się nad ceną takiej usługi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W swojej pracy spotykamy się zarówno z klientami, którzy posiadają wiedzę o druku 3D i jasno precyzują swoje oczekiwania względem zlecenia, jak i tych, którzy dopiero niedawno usłyszeli o druku 3D i chcieliby na ten temat usłyszeć więcej oraz poznać naszą ofertę, a w przyszłości zlecić nam usługę.

Do tej grupy staramy się podchodzić ze szczególną uwagą, gdyż bywa, że druk 3D nie jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem lub koszty potencjalnej usługi znacznie rozmijają się z tym, co zakładał klient.

Najczęściej spotykanym nieporozumieniem jest mylenie usługi druku 3D z produktami, które mogą mieć określoną cenę. Druk 3D jest na pograniczu usługi i produktu, bowiem przy dobrze wykonanym skanie 3D (usługę skanu 3D również posiadamy w swojej ofercie, jednakże klient może dostarczyć wykonany już skan w odpowiednim rozszerzeniu) modelu jesteśmy w stanie wycenić na podstawie kilku informacji od klienta.

Szczególne znaczenie przy wycenie druku 3D ma technologia oraz materiał, z których dany model ma być wydrukowany. To właśnie te aspekty mają największe znaczenie przy ustalaniu ceny ostatecznej. A rozpiętości cenowe potrafią być spore.

Jak wybrać odpowiednią technologię oraz materiał?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Musi on określić w jaki sposób użytkowany wydrukowany model, w jakich warunkach będzie przechowywany, wówczas doradzimy rodzaj technologii, w której wydruk będzie optymalny dla danego modelu. Ostateczna decyzja, czyli wybór technologii należy jednak do klienta.

Wpływ na cenę usługi ma także tzw. post-processing, czyli obróbka modelu po jego wydruku. Koszt tego procesu, tak samo jak w przypadku druku 3D jest kwestią indywidualną. Głównymi składowymi wpływającymi na ten czynnik są czas pracy operatora i maszyn odpowiedzialnych za wykończenie oraz oczyszczenie modelu. 

Poniżej znajdują się wizualizację niektórych z wykonanych przez nas skanów 3D: