Każdego roku w Polsce ponad 13 000 osób dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli – bez względu na wiek każdy może zachorować. W takiej sytuacji znalazła się również mieszkanka Turku – siedemnastoletnia Agata. Zdiagnozowano u Niej ostrą białaczkę szpikową. Agata obecnie jest leczona na oddziale onkologii w szpitalu w Łodzi i bardzo potrzebuje Naszego wsparcia.

 

Aby pomóc Agacie zachęcamy do oddania krwi oraz do rejestracji w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny Dawca w ramach akcji „Pokażmy Agacie, że dobro wraca”! Poniżej kilka ważnych informacji.    

 

Mikołajowy pobór krwi dla Agaty

Agata potrzebuje krwi, aby móc zachować ciągłość leczenia. Już po raz drugi przyjaciele i znajomi Agaty z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku organizuje zbiórkę krwi dedykowaną Agacie. Mikołajkowy pobór krwi dla Agaty odbędzie się 7 grudnia w siedzibie Tureckiej Izby Gospodarczej przy ul. Żeromskiego 37 w godz. 9-14.

 

Rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Wielu pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową tak jak Agata, aby wyzdrowieć potrzebuje dawcy szpiku. Być może i w jej przypadku komórki macierzyste bądź szpik będą jedynym lekarstwem. Musimy być na to gotowi. Nie dopuśćmy do sytuacji, aby w razie potrzeby Agata musiała czekać na zgodnego Dawcę.

 

 

Kto może się zarejestrować?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o ogólnie dobrym stanie zdrowia, świadomy i wyrażający zgodę na obie metody pobrania.

Lista schorzeń wykluczających możliwość rejestracji znajduje się tu: https://www.dkms.pl/pl/content/kto-mo%C5%BCe-zosta%C4%87-dawc%C4%85

 

 

 

Jak wygląda rejestracja?

 

`

Zajmuje to tylko chwilę! Polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego na stronie Fundacji DKMS https://www.dkms.pl/pl/pomóżmy-agacie

 

W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza internetowego, na podany adres prześlemy pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych.

 

 

Jak wygląda pobranie szpiku?

 

  1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 85% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

 

 

  1. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 15% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

 

 

W bardzo prosty sposób, nic nie tracąc możesz pomoc Agacie i Innym Pacjentom. Dla Ciebie to chwila, która dla kogoś może być na wagę życia. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Fundacją DKMS.

Koordynator akcji:

Justyna Rogowiec justyna.rogowiec@dkms.pl, tel. 668 669 327
Fundacja DKMS ul. Altowa 6 lok.9 02-386 Warszawa

Informujemy, iż istnieje możliwość ułatwienia pracownikom rejestracji. Firmy wspierające akcję mogą zamówić karton zawierający np. 50 pakietów zgłoszeniowych na podany przez nie adres. By to zrobić należy wyznaczyć osobę, z którą skontaktuję się Justyna Rogowiec, przedstawiciel Fundacji DKMS w celu podpisania umowy wolontarystycznej. Wyznaczona w umowie osoba rozda chętnym pracownikom pakiety. Zainteresowane osoby wezmą pakiety do wypełnienia i umówią się na konkretny dzień zwrotu. Sposób ten daje Fundacji DKMS szybkość działania. Przedstawiciel Fundacji dostarcza i odbiera pakiety za pośrednictwem firmy kurierskiej.