Skan 3D

Skanowanie 3D jest to przeniesienie obiektu rzeczywistego do oprogramowania za pomocą skanera 3D. W szybki i automatyczny sposób tworzymy model trójwymiarowy na podstawie fizycznego obiektu. Wynikiem skanowania jest uzyskana przestrzenna chmura punktów lub siatka trójkątów. Dzięki temu możemy przeprowadzić całą inżynierię odwrotną oraz dopasować skan, odtworzyć uszkodzony obiekt lub przeprowadzić dalsze modyfikacje.

Skanery 3D to urządzenia, które mogą skanować kształt i powierzchnię obiektu i konwertować go na cyfrowy do komputera tam są przedstawione w formie trójwymiarowego modelu. Często wymagane jest wykonanie dodatkowych skanów z innej perspektywy. Zebrane skany są ze sobą połączone. Otrzymany obraz cyfrowy jest poddany dalszej obróbce w programie. Skanery dzielimy na dwie technologie: technologia laserowa i technologia światła strukturalnego. Skanery przeznaczone do skanowania mniejszych obiektów na stoliku obrotowym są to skanery stacjonarne a do skanowania większych obiektów są skanery ręczne. Zastosowanie skanerów 3D jest bardzo szerokie np. rzeźbiarstwo, medycyna, archeologia, wzornictwo przemysłowe, motoryzacja, przemysł stoczniowy, kolejowy, lotniczy a nawet używane są na przykład podczas produkcji filmów czy gier komputerowych.

Prototypownia TIG dysponuje skanerem Shining EinScan Pro 2X Plus. Jest to profesjonalny, ręczny skaner 3D umożliwiający precyzyjne skanowanie małych, jak i dużych obiektów. Skaner posiada cztery tryby pracy, umożliwia skanowanie w trybie ręcznym, stacjonarnym, szybkim oraz statycznym. Skan szybki  jest to ręczny skan używany przy skanowaniu dużych obiektów oraz skanowaniu sylwetek ludzi. Tryb ręczny przy skanowaniu obiektów o skomplikowanej geometrii np. dzieł sztuki, muzealnych. Tryb automatyczny w celu skanowania jest wykorzystywany stół obrotowy, przeznaczony jest do małych obiektów. Przy trybie statycznym jest wykorzystywany statyw, głównie używany do średniej wielkości obiektów. Shining EinScan Pro 2X Plus to mobilne urządzenie, które jest wygodne w pracy w każdych warunkach. Mała waga i mały rozmiar umożliwiają korzystanie ze skanera w wielu różnych miejscach. Urządzenie umożliwia skanowanie obiektów nawet do 5.1m z dokładnością wymiarową do 0,2 mm/1 metr skanowania i dokładnością punktową do 0,04mm (w zależności od trybu skanowania).

Cena skanowania 3D zależna jest od skanowanego modelu (wielkości oraz skomplikowania geometrii) oraz dalszej modyfikacji.

Wirtualne biuro

 


ul. Stefana Żeromskiego 37
62-700 Turek
tel: 63 289 18 89
e-mail: biuro@tig.turek.pl