Relacja z rajdu rowerowego szlakami Gminy Władysławów

Dnia 27 lipca b.r. Turecka Izba Gospodarcza, zorganizowała kolejny rajd rowerowy, realizowany w ramach projektu Rowerem przez krainę LGD T.U.R. współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego. Tym razem celem zebranej grupy rowerzystów była gmina Władysławów.

Start rajdu zaplanowany został na godzinę 10.00. Podobnie jak poprzednim razem zbiórka miała miejsce na parkingu znajdującym się obok budynku biura Tureckiej Izby Gospodarczej. Rowerzyści zostali tam wyposażeni w czapki przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Każdy z uczestników na trasę otrzymał również wodę mineralną, która miała zapobiec przed odwodnieniem organizmu przy niezwykle sprzyjającej tego dnia aurze.

Parę minut po godzinie 10.00 rowerzyści wyruszyli w trasę. Prowadziła ona przez las turecki, do Małoszyny, gdzie nastąpił pierwszy przystanek. Dołączyła tam również grupa rowerzystów z Władysławowa, która wystartowała z pod Urzędu Gminy we Władysławowie. Po krótkim odpoczynku rajdowcy wyruszyli w dalszą trasę.

Miejscem docelowym trasy były Russocice, a dokładniej, znajdujące się tam gospodarstwo agroturystyczne Wigwam. Zanim jednak rowerzyści dotarli do Wigwamu, mieli możliwość zobaczyć miejscowości oraz atrakcje znajdujące się na terenie gminy Władysławów, w tym m.in. Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie – były kościół ewangelicko-augsburski, wybudowany w 1872 r. w stylu neoklasycystycznym, rynek we Władysławowie z charakterystyczną zabudową z XVIII wieku, kościół parafialny w Russocicach pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1419 r., a także odkrywkę, która jest obecnie napełniana wodą, a docelowo ma stać się jeziorem.

Około godziny 12.30 grupa dotarła do Russocic. Czekała tam na nich ciepła grochówka, wiejski chleb i drożdżowie. Po poczęstunku rowerzyści mieli możliwość obejrzenia terenu gospodarstwa, a następnie udali się do pobliskich bunkrów będących pamiątka po II Wojnie Światowej, znajdujących się w pobliskim lesie. Ich budowę rozpoczęto w lipcu 1939 roku. Warto podkreślić, iż na terenie Władysławowa zlokalizowanych zostało 15 schronów.

Po powrocie z wycieczki po lesie, w Wigwamie czekały posiłki grillowe. Po ponad godzinnym odpoczynku rowerzyści udali się w drogę powrotną. Cała trasa rajdu liczyła prawie 40 kilometrów. Z twarzy uczestników podczas całego rajdu nie schodził uśmiech, co świadczy o tym, że długość trasy nie stanowiła dla nich żadnego problemu, a udział w rajdzie był samą przyjemnością.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w rajdzie za aktywną obecność i już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym, organizowanym w ramach projektu „Rowerem przez krainę LGD T.U.R”. Odbędzie się on już 10 sierpnia 2013 r. Tym razem naszym celem będzie Gmina Brudzew. Start rajdu o godz. 10.00 z placu przy otwartym basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Turku (ul. Armii Krajowej).

Wirtualne biuro

 


ul. Stefana Żeromskiego 37
62-700 Turek
tel: 63 289 18 89
e-mail: biuro@tig.turek.pl