Relacja z rajdu rowerowego szlakami Gminy Malanów

Dnia 7 września b.r. Turecka Izba Gospodarcza, zorganizowała przedostatni rajd rowerowy, realizowany w ramach projektu Rowerem przez krainę LGD T.U.R. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego. Tym razem celem zebranej grupy rowerzystów była gmina Malanów.

Podobnie jak podczas poprzednich rajdów start imprezy zaplanowany został na godzinę 10.00, a miejscem startowym był parking znajdujący się obok biura Tureckiej Izby Gospodarczej. Zgodnie z założeniami projektu organizatorzy rozdali uczestnikom rajdu czapki przygotowane specjalnie na potrzeby projektu oraz wodę mineralną.

Parę minut po godzinie 10.00 rowerzyści wyruszyli w trasę. Prowadziła ona przez ścieżki rowerowe znajdujące się przy ulicy konińskiej w Turku, aż do miejscowości Słodków, skąd grupa udała się do Grąbkowa. Pierwszy przystanek na trasie rowerowej miał miejsce w miejscowości Piętno, gdzie uczestnicy mieli możliwość zobaczyć z bliska dawny Wiatrak Koźlak, który został utworzony w 1766 r. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem przyglądali się konstrukcji wiatraka i podziwiali sposób, w jaki został wykonany.

Kolejny przystanek miał miejsce w Kotwasicach, gdzie znajduje się Dąb Bartek – pomnik przyrody, który jest symbolem gminy Malanów. Z tego też powodu znajduje się w herbie miejscowości. Według legendy wypoczywał w jego cieniu Napoleon wracając z podboju Europy. Obwód drzewa wynosi około 8,4 m natomiast wiek szacowany jest na ponad 500 lat. Od kilkudziesięciu lat „Bartek” znajduje się pod ścisłą ochroną. W 1963 r. zaplombowano część murszejących pni i usunięto konary zapewniając bezpieczeństwo ludziom.

Po krótkim przystanku rowerzyści udali się w dalszą trasę rajdu. Zgodnie z założeniami projektu w Malanowie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez firmę cateringową. Zanim jednak grupa dotarła do parku, w którym przygotowany został poczęstunek, po drodze miała jeszcze możliwość zobaczyć kościół parafialny pw. świętych Stanisława i Mikołaja
z zabytkową drewnianą dzwonnicą.

Około godziny 12.30 uczestnicy dotarli do parku w Malanowie. Czekała tam na nich ciepła grochówka oraz tradycyjnie – posiłki grillowe. Po spożyciu posiłku uczestnicy rajdu mieli możliwość zdobyć jeszcze kilka innych ciekawych informacji o gminie Malanów, m.in. o pozostałych atrakcjach i infrastrukturze rekreacyjno-sportowej znajdującej się na jej terenie, a także o planowanych i realizowanych inwestycjach na jej terenie.

Po ponad godzinnym odpoczynku rowerzyści udali się w drogę powrotną, która przebiegała inną trasą, m.in. przez takie miejscowości jak Targówka, Kowale Księże czy Turkowice. Cała trasa rajdu liczyła około 40 kilometrów.

Podobnie jak podczas poprzednich rajdów, z twarzy uczestników nie schodził uśmiech, co świadczy o tym, że udział w rajdzie był dla nich samą przyjemnością. Warto podkreślić, iż podczas całego rajdu, rowerzystom sprzyjała również aura, tj. bezchmurne niebo, które umożliwiło sprawną realizację imprezy. Co najważniejsze, po raz kolejny udało się zrealizować cele założone w projekcie, a więc poznać atrakcje i ścieżki rowerowe kolejnej gminy wchodzącej w skład Lokalne Grupy Działania T.U.R.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w rajdzie za aktywną obecność i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnym, już ostatnim rajdzie rowerowym, jaki będzie organizowany w ramach projektu „Rowerem przez krainę LGD T.U.R”.  Odbędzie się on 28 września 2013 r. Tym razem naszym celem będzie Gmina Brudzew.

Przypominamy, iż niniejszy rajd miał się odbyć w dniu 10 sierpnia b.r. jednak opady deszczu spowodowały, iż Organizator musiał podjąć decyzję o odwołaniu planowanej imprezy.

Start rajdu o godz. 10.00 z parkingu biura Tureckiej Izby Gospodarczej.

Serdecznie zapraszamy!

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z rajdu szlakami gminy Malanów.

 

Wirtualne biuro

 


ul. Stefana Żeromskiego 37
62-700 Turek
tel: 63 289 18 89
e-mail: biuro@tig.turek.pl