Druk 3D
Druk 3D to drukowanie przestrzenne trójwymiarowego fizycznego obiektu na podstawie komputerowego modelu poprzez nanoszenie warstw materiału. Modele trójwymiarowe można gotowe pobrać z Internetu, zaprojektować komputerowo za pomocą programów typu CAD. Innym sposobem na wydrukowanie modelu 3D jest zeskanowanie obiektu za pomocą skanera 3D. Gdy mamy już gotowy model importujemy go do programu, w którym przygotowujemy do druku 3D. Każda technologia druku 3D używa innego materiału, popularnymi materiałami są: tworzywa termoplastyczne, żywice, proszki, metale, który spajany jest w inny sposób. Ze względu na to, wyróżniamy następujące, główne ich rodzaje: FDM, SLA, DLP, CJP, SLS, SLM/DMLS, POLYJET/MJP, EBM. Turecka Izba Gospodarcza posiada wysokiej jakości drukarki 3D w trzech technologiach: FDM, SLA, SLS.
W naszej prototypowni druki 3D powstają w technologii:
FDM – jest to najpopularniejsza technologia oferująca najlepszy stosunek ceny do jakości. Metoda ta polega na nanoszeniu termoplastycznego materiału (filamentu – żyłki na szpuli) warstwa po warstwie. Korzystamy z drukarki Stratasys F170. Duży obszar roboczy 254x254x254 mm, materiał wykorzystywany to PLA, ASA, ABS. Drukarka posiada cztery grubości warstwy: 0.330, 0.254, 0.178, 0.127 mm. Modele wytworzone w tej technologii stosuje się bowiem m.in. w wielu gałęziach przemysłu, medycynie, oraz wielu dziedzinach nauki, a nawet sztuki.
SLA – polega na utwardzaniu płynnej żywicy przy użyciu wiązki lasera. Technologia ta zapewnia niespotykaną rozdzielczość druku, wyraziste kontury i gładką powierzchnię detali. Druk 3D w technologii SLA jest wykorzystywany w branżach takich jak: motoryzacja, biotechnologia, medycyna oraz jubilerstwo. Nasza drukarka 3D to Formlabs Form 3 wykorzystuje technologię, która zapewnia jeszcze wyższą precyzję wytwarzania przy zwiększonej szybkości druku. Materiał to żywica fotopolimerowa. Przestrzeń robocza to 145x145x185 mm, wysokość warstwy: 25-300 µm, wielkość plamki lasera do 85 mikrometrów, za sprawą którego możemy uzyskać dokładność odwzorowania każdego detalu.
SLS – to technologia o największym potencjale produkcyjnym ze względu na wytrzymałość zastosowanego materiału oraz wysoką dokładność wymiarową. Drukowanie odbywa się poprzez selektywne spiekanie proszku warstwa po warstwie za pomocą wiązki lasera. Druk 3D w technologii SLS nie potrzebuje tworzenia fizycznych podpór, gdyż niezwiązany proszek w komorze jest podporą. Posiadamy drukarkę Sinterit Lisa 2 Pro, w której przestrzeń robocza jest o wymiarze 150x200x260 mm, grubość warstwy wynosi 0,075 – 0,175 mm. Posiada szerokie spektrum zastosowań: m.in. motoryzacja, elektronika, lotnictwo, medycyna, przemysł spożywczy, architektura, wzornictwo przemysłowe.
Czas wydruku zależy od metody oraz zastosowanego materiału, oczekiwanego wyglądu, wytrzymałości, rozmiaru, skomplikowania modelu. Czasem jest to kilkadziesiąt minut, a niekiedy nawet kilkaset godzin. Po zakończonym procesie drukowania następuje usunięcie zbędnego materiału oraz oderwanie lub odcięcie elementu od stołu. Przedmioty wydrukowane poddaje się obróbce wykończeniowej (postprocessingowi). Rodzaj obróbki zależy od użytego materiału.
Podstawową zaletą druku 3D jest możliwość wytwarzania elementów o skomplikowanej geometrii, które trudno uzyskać, możliwość drukowania pojedynczych modeli. Dzięki sporej różnorodności materiałów można wydrukować przedmioty/części zamienne a nawet wprowadzać w nich zmiany w modelu wedle własnych upodobań.
Wirtualne biuro