Blisko 490 uczestników warsztatów w szkołach podstawowych, 320 uczestników warsztatów wyjazdowych i ponad 140 osób biorących udział w warsztatach z przedsiębiorczości. Do tego wizyty studyjne na farmach fotowoltaicznych i niezliczona ilość pozytywnej energii. Tak w liczbach przedstawia się zrealizowany przez Turecką Izbę Gospodarczą projekt „Akcja-Zielona Transformacja”, którego uroczyste podsumowanie miało miejsce w auli Zespołu Szkół Technicznych w Turku.
W roku 2023 Turecka Izba Gospodarcza rozpoczęła realizację projektu „Akcja – Zielona Transformacja”. Pprojekt miał na celu ochronę środowiska naturalnego i promowanie zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu podejmowane były działania, których celem była redukcja emisji dwutlenku węgla, ochrona bioróżnorodności, promocja odnawialnych źródeł energii oraz edukacja społeczeństwa na temat dbałości o środowisko. W ramach projektu zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych uczestniczyli w wielu aktywnościach. Zorganizowano m.in. cykl ekowarsztatów w szkołach podstawowych znajdujących się na terenie powiatu tureckiego. Elementem projektu był również konkurs „Mój plan na Ekobiznes” organizowany z myślą o uczniach szkół średnich, którego istotą było pobudzenie kreatywnego myślenia ekonomiczno-ekologicznego. Ważną częścią projektu były również wizyty studyjne. Ich celem było pokazanie flagowych inwestycji OZE na terenie naszego powiatu, tj. Farmy Wiatrowej i Farmy Fotowoltaicznej. Ostatni etap to natomiast konferencja podsumowująca projekt, która miała na celu pokazanie efektów osiągniętych w czasie realizacji projektu połączona z wykładami edukacyjnymi.
O szczegółach przedsięwzięcia, efektach pracy i założeniach opowiedziała obecnym w Zespole Szkół Technicznych dyrektor biura Tureckiej Izby Gospodarczej w Turku Monika Kozłowska.
Najlepszy wymiar zielonej transformacji
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał prezes Tureckiej Izby Gospodarczej, Damian Brzóska, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotę projektu.
– Prowadziliśmy „Akcję Zielona Transformacja” nie bez powodu. To kwestia czasów, które nam towarzyszą i lokalnego sposobu podejścia do życia, tego jak postrzegamy przyszłość nie tylko regionu i jest to oczywiście konsekwencja tego, jak zmienia się nasz region. Turecka Izba Gospodarcza, jak wiecie, z pełną życzliwością i otwartością zwraca się do wszystkich organizacji. Stara się podejmować działania promocyjne i nie tylko. Działamy aktywnie na rzecz zielonej transformacji nie tylko edukacyjnie, ale też staramy się wspierać na podstawie dostępnych środków unijnych czy też krajowych przedsiębiorców, współpracować z gminami, z miastem, ze starostwem po to, aby nasz region mógł zieloną transformację przejść w najlepszym wymiarze – mówił Damian Brzóska, podkreślając rolę wsparcia partnerów Tureckiej Izby Gospodarczej w realizowaniu projektów.
W specjalnym liście do uczestników konferencji i wszystkich zaangażowanych w akcję zwrócił się także Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda. Podkreślił on, że projekt miał na celu istotne dla wszystkich działania takie jak ochrona środowiska naturalnego i promowanie zrównoważonego rozwoju. „Jestem przekonany, że projekt zrealizowany przy udziale środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w znacznym stopniu przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale również ochrony bioróżnorodności, promocji odnawialnych źródeł energii oraz edukacji społeczeństwa na temat zrównoważonego rozwoju” – napisał w swoim liście Prezes NFOŚiGW, dziękując uczestnikom projektu za efektywność, zaangażowanie i udaną współpracę.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu reprezentowała podczas konferencji Marzena Bińkowska oraz p. Sławomir Urbaniak, który odczytał list od Prezes zarządu WFOŚiGW Jolanty Ratajczak.
Projekt był okazją dla młodych ludzi do tego, aby zgłębić wiedzę dotyczącą ochrony bioróżnorodności oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Specjalne podziękowania i nagrody za zaangażowanie trafiły do uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej, która skierowała do udziału w projekcie najliczebniejszą ilość uczniów.
Konferencja była też okazją do tego, aby wszyscy zebrani wysłuchali specjalnych prelekcji dotyczących właśnie nowych możliwości w zakresie chociażby rozwoju OZE. Prelekcję na ten temat wygłosiła Aneta Kręcicka, projekt manager firmy Cambria Energy Sp. z o.o. Drugą prelekcję na temat projektów Sun Garden Polska „Green 2024+”oraz działalności firmy wygłosił jej dyrektor Witold Jarecki. Głos w dyskusji zabrał również pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds.Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Maciej Sytek zwracając szczególną uwagę na trwające procesy transformacji w naszym regionie.
Rozstrzygnięcie konkursu „Mam plan na Ekobiznes”
Podczas konferencji miało miejsce również rozstrzygnięcie konkursu pn. „Mam plan na Ekobiznes”, jaki realizowany był w ramach projektu „Akcja – Zielona Transformacja”. Spośród wielu chętnych, którzy wzięli udział w inicjatywie wyłoniono dziesięciu najlepszych, których nagrodzono w ostatnim punkcie konferencji.
Odbiorcami konkursu „Mam plan na Ekobiznes” byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z obszaru powiatu tureckiego. Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia były warsztaty przeprowadzone dla uczestników biorących udział w konkursie, które odbyły się w marcu b.r. Drugi etap natomiast polegał na opracowaniu przez uczniów autorskich eko-biznesplanów.
Z pośród zgłoszonych pomysłów wytypowanych zostało 10 najlepszych projektów, których pomysłodawcy podczas gali finałowej mieli za zadanie zaprezentować przed Jury swój pomysł na ekobiznes. W skład Jury wchodzili przedstawiciele lokalnego biznesu, którzy w ramach prowadzonej działalności wdrażają rozwiązania oraz wykorzystują materiały, urządzenia i produkty sprzyjające ochronie środowiska. Na potrzeby prezentacji każdy z zakwalifikowanych uczestników wykorzystał różne formy ekspozycji w tym prezentacje multimedialne.
Wyłonieni laureaci nagrodzeni zostali podczas podsumowania przedsięwzięcia „Akcja Zielona Transformacja”.
Poniżej przedstawiamy listę laureatów oraz nazwy ich eko-pomysłów:
1 miejsce: Amelia Jaros – EKO-KOSIARZ – Usługi koszenia i pielęgnacji trawnika
2 miejsce: Aleksandra Skała – Showroom – wypożyczalnia ubrań i akcesorii”
3 miejsce: Aleksandra Drzewiecka – Sala zabaw EKO – usługi zabaw i animacji dla dzieci
4 miejsce: Michalina Cieślak – EkoCafe Usługi Gastronomiczne
5 miejsce: Wiktoria Łajdecka – Siłownia EkoFitness
6 miejsce: Magdalena Jędrzejewska – Zielona Wnętrze – EcoDesign
7 miejsce: Krystian Wardeński – Produkcja ekologicznych opakowań biodegradowalnych dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego
8 miejsce: Matylda Dygas – Cukiernia MAGNOLIA
9 miejsce: Bartosz Kazimierski – PhotovoltaicCarRoofs – produkcja napędów ekologicznych do samochodów
10 miejsce: Martyna Grzelak – Kawiarnia KARME-LATTE